Скіфські прикраси в геральдиці Кіровоградщини

В обласній універсальній науковій бібліотеці імені Дмитра Чижевського історик та археолог Микола Тупчієнко прочитав лекцію про історію скіфського мистецтва сьогодні, 7 травня. Зокрема, мова йшла про призначення фігурок золотого орла, які стали прообразом сучасного герба Кіровоградської області.

 

Лекція під назвою «Скіфські набірні пояси із зображенням орла, грифона і лева: функції та семантика» – це вже третій захід кандидата історичних наук, доцента кафедри історії археології інформаційної та архівної справи Центральноукраїнського національного технічного університету Миколи Тупчієнка та обласної бібліотеки імені Д. Чижевського в їхньому спільному проєкті про історію Скіфії. 

«Читаючи публічні лекції з історії, я певним чином здійснюю психотерапевтичну функцію, – зазначає Микола Тупчієнко. – В умовах повномасштабної війни, коли емоційне поле наповнене постійним очікуванням лиха, людина шукає розраду у вивченні чогось нового. Не кожен вміє, та й не кожен схоче, шукати потрібну інформацію серед сотень джерел. Натомість, лектор може опрацювати джерела і надати вам інформацію в концентрованому, зручному вигляді». 

Розповідаючи про скіфські пояси, їхнє призначення, форми та оздоблення, Микола Тупчієнко окремо зупинився на історії, пов’язаній з фігурками скіфських орлів. 

Як відомо, в 1763 році при розкопках Литої Могили біля села Копані (зараз – Суботцівська сільська громада Кропивницького району Кіровоградської області) було знайдено меч скіфського типу, діадему, фігурки тварин і птахів, зокрема – 17 золотих блях у вигляді степових орлів. 

Саме зображення скіфського орла з Литої Могили надихнуло архітектора і геральдиста Віталія Кривенка на розробку проєкту герба Кіровоградської області, зазначив Микола Тупчієнко. 

Про наступні історичні лекції Миколи Тупчієнка буде повідомлено на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки імені Дмитра Чижевського.