Музейний простір Хутору Надія: поєднання славетної історії з чарівною природою

Новий музейно-театральний простір На Кіровоградщині відкрили на території філії Центральноукраїнського обласного краєзнавчого музею – заповідника-музею І.К.Тобілевича (Карпенка-Карого) «Хутір Надія» сьогодні, 14 травня. Основне призначення простору – популяризувати театральну історію нашого краю та розвивати в Кіровоградській області подієвий туризм.

 

Музейно-театральний простір може використовуватися як майданчик для громадських організацій, державних чи приватних структур для проведення історичних, культурних, просвітницьких заходів. 

За словам директора Центральноукраїнського обласного краєзнавчого музею Бориса Шевченка, нова концепція роботи заповідника-музею І.К.Тобілевича – це поєднання трьох кластерів: славетної історії, чарівної природи та сучасності.

 

Заповідник-музей «Хутір Надія», разом із музейно-природним заповідником «Тобілевичі» (село Арсенівка) та міським літературно-меморіальним музеєм І.К.Карпенка-Карого, утворюють систему об’єктів, безпосередньо пов’язаних із театральною історією України. У свою чергу, театральна історія – родзинка туристичного потенціалу Кіровоградської області, те чим Кіровоградщина може вирізнятися фоні інших регіонів України. 

Як меморіальне місце «Хутір Надія» – це будинок родини Тобілевичів; унікальна колекція предметів, які розповідають про життя і дальність родини; батькова хата, збудована у 1871 році Карпом Тобілевичем; комплекс поховань родини Тобілевичів та інше. 

Як природна пам’ятка – меморіальні дуби, посаджені корифеями українського театру та відомими діячами культури; рукотворне озеро з джерельним живленням; чумацька криниця; калинова алея (калину для якої Софія Тобілевич привезла з Асканії Нової); яскраві природні локації для фотосесій. 

Сучасна частина заповідника – новий музейно-театральний простір із конференц-залом для проведення семінарів, презентацій, майстер-класів, тренінгів, виставок тощо.

 

Крім цього, як зазначає Борис Шевченко, окремо проробляється питання проведення на території заповідника-музею «Хутір Надія» реабілітації військовослужбовців Збройних Сил України з метою відновлення їхнього ментального здоров’я. 

У заходах на території заповідника-музею І.К.Тобілевича (Карпенка-Карого) «Хутір Надія» взяли участь перший заступник голови Кіровоградської обласної ради Юрій Семенюк, заступники начальника обласної військової адміністрації Катерина Колтунова і Юрій Миколаєнко, голова Кропивницької районної ради Андрій Лейбенко, представники обласної ради.

 

«Саме тут, на нашій землі народжувався професійний український театр, на сцені якого ще в період Російської імперії ставили українські твори. Збереження пам’ятних місць, пов’язаних із Корифеями українського театру, – наша шана людям, які за часів царату, незважаючи на політичні та економічні утиски, не боялися проявляти свою українську ідентичність, – зазначив під час відкриття простору перший заступник голови Кіровоградської обласної ради Юрій Семенюк. – Збереження, популяризація та розвиток пам’яток української культури, навіть тоді, коли в Україні триває війна, свідчить про те, що ми ніколи не забудемо своєї історії, своїх традицій. Ми навіть у важких економічних умовах маємо вишукувати ресурси для того, щоб робити такі пам’ятки культури відомими не лише в Україні, а й за її межами». 

Директор Департаменту культури і туризму обласної військової адміністрації Уляна Соколенко вручила почесні грамоти та оголосила подяки департаменту працівникам заповідника-музею І.К.Тобілевича та обласного краєзнавчого музею Тамарі Григор’євій, Ірині Єгоровій, Світлані Саванчук, Людмилі Барамбі. 

Також під час відкриття музейно-театрального простору було презентовано краєзнавчо-туристичне видання «Тобілевичі» та осучаснений туристичний путівник Хутором Надія, розроблений Андрієм Домаранським. 

Для відвідувачів було проведено оглядову екскурсію музейно-театральним простором, після чого актори Кіровоградського обласного академічного музично-драматичного театру імені М.Л. Кропивницького зіграли на сцені літного театру заповідника-музею Івана Тобілевича сцени з його п’єс.