Виклики часу для українських музеїв

Другий обласний музейний форум відбувся у Кропивницькому на базі Центральноукраїнського обласного краєзнавчого музею сьогодні, 15 травня. В заході, що проходив одночасно в офлайн та онлайн режимах, взяли участь представники музеїв обласного центру та територіальних громад Кіровоградської області.

 

Головна ідея форуму – обмін думками та обговорення між музейними працівниками того, як заклади культури повинні реагувати на виклики війни та якими мають бути музеї в XXI столітті, зауважив директор Центральноукраїнського обласного краєзнавчого музею Борис Шевченко. Такі заходи, як обласний форум, – запрошення до дискусії в межах спільного музейного простору Центральної України. Під час роботи ІІ обласного музейного форуму підіймались питання про місії музейних закладів, концепцію роботи і перспективи розвитку музеїв у сучасних умовах. 

У відкритті форуму взяли участь перший заступник голови Кіровоградської обласної ради Юрій Семенюк, заступниця начальника обласної військової адміністрації Катерина Колтунова, директор Департаменту культури і туризму обласної військової адміністрації Уляна Соколенко. 

Оскільки захід відбувся напередодні Міжнародного дня музеїв, Юрій Семенюк від імені депутатів обласної ради привітав учасників форуму з професійним святом.

 

«В умовах сьогодення більшість громадян України не мають можливості вільно подорожувати світом, таким чином, вони приділяють більше уваги історичним та культурним пам’яткам в Україні, – зазначив перший заступник голови Кіровоградської обласної ради. – Музейні заклади відвідують всі люди, незалежно від свого віку, вподобань та переконань. Якщо приділяти увагу розвитку цікавих локацій: екологічних, культурних чи історичних, туди обов’язково прийде відвідувач. За відвідувачами з’являться інфраструктурні об’єкти, що в підсумку сприятиме розвитку території. Таким чином, приховані можливості розвитку територій залежатимуть від вашої діяльності. Ви формуєте стратегію розвитку музейної галузі, ви – дійсно фахівці та ентузіасти, ви займаєтесь улюбленою справою, а той, хто займається улюбленою справою, завжди досягає успіху!» 

Протягом форуму були представлені доповіді на теми: 

  • «Музеї як провідні культурно-просвітницькі центри: сьогодення та майбутнє»; 
  • «Олександрійський міський музейний центр – місце діалогу та комунікації для різних верств населення: напрацювання і перспективи»; 
  • «Національно-патріотична місія сучасного музею»; 
  • «Досвід просвітницької роботи Бобринецького міського краєзнавчого музею імені Миколи Смолейчука»; 
  • «Краєзнавчий музей: виклики часу» (на прикладі діяльності «Краєзнавчого музею історії сіл територіальної громади Суботцівської сільської ради»); 
  • «Як «виживати» музейним закладам в сучасних умовах. Досвід реалізації грантових проектів музеєм музичної культури імені Кароля Шимановського»; 
  • «Сільський музей: перспективи розвитку»; 
  • «Музейна школа онлайн як один із сучасних форматів науково-методичної роботи».