Послуги ОКВП «Дніпро-Кіровоград»: складові тарифу на водопостачання та водовідведення

Економісти обласного підприємства підготували пояснювальну діаграму на прикладі тарифу, який був затверджений на 2022 рік. 

Загальний тариф складається з двох частин – тарифу на водопостачання та тарифу на водовідведення. 

У структурі тарифу на постачання води найбільшу питому вагу займає заробітна плата працівників. Це майже 36 відсотків від тарифу. Водогін – складна гідротехнічна споруда: 2000 кілометрів мереж і десятки насосних станцій. Все це треба обслуговувати, ремонтувати, очищувати воду, перевіряти її якість. 

Щоб підняти воду з Дніпра, очистити її і за півтори сотні кілометрів доправити до кранів, споживачі платять 25,212 грн за один кубометр (тисячу літрів). 

До 31 відсотка – вартість електроенергії, яка живить потужні насоси, що підіймають і доставляють воду споживачам. 

Понад 14 відсотків має йти на погашення кредитів Світового Банку, які  підприємство взяло для модернізації обладнання. 

Понад 6 відсотків – вартість реагентів для очищення води. 

Решта – податки, охорона стратегічних об’єктів, пально-мастильні матеріали, запчастини. 

За водовідведення одного кубометра стоків, очищення і повернення у навколишнє природне середовище, споживачі платять 20 гривень 76 копійок. 

Зарплата працівникам складає майже 50 відсотків. Понад 26 відсотків витрачається на електроенергію, якою забезпечується робота кількох десятків каналізаційних насосних станцій та потужних очисних споруд у містах. 

Понад 12 відсотків – сума кредиту Світового Банку (за кошти якого, зокрема, були повністю модернізовані очисні споруди обласного центру). 

Разом із тим, як стверджують на підприємстві, тариф на водопостачання покриває лише 63 відсотки собівартості доставки води, а тариф на водовідведення – 86 відсотків. Фахівці підприємства та експерти роблять висновки, що нинішній тариф не відповідає реальним цінам і умовам життя. Через невідповідність тарифу реальним затратам підприємство змушене просити  матеріальну допомогу у громад, щоб мати можливість нормально функціонувати і надавати життєво важливі послуги людям. 

Прим. Діаграма показує формування тарифів станом на 2022 році. З того часу  вартість електроенергії зросла на 41 відсоток, реагентів – у 2-3 рази, паливно-мастильні матеріали – у 2 рази, зріс курс долара тощо. Розмір заробітної плати працівників не переглядався протягом трьох років. 

Довідково. Тариф на водопостачання та водовідведення затверджує спеціальний незалежний державний колегіальний орган – Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Для різних водоканалів тариф різний. Його розмір залежить від складності технологічного процесу та умов водозабору. Процеси і методи очистки також різняться. Тому у кожного підприємства своя специфіка і перед затвердженням тарифів для кожного окремо експерти вивчають усі складові.