Арсенівку необхідно розбудовувати, як місце сили українського професійного театру

Туристичний магніт «Музейно-природний заповідник «Тобілевичі»» в селі Арсенівка Новоукраїнського району має потенціал стати одним із ключових об’єктів «подієвого туризму» Кіровоградщини та місцем концентрації культурних заходів за участю творчої інтелігенції Кіровоградської області та всієї України. 

У цьому переконані члени обласної робочої групи з питань розвитку музейно-природного заповідника «Тобілевичі» (філії Кіровоградського обласного краєзнавчого музею), яка продовжує опрацьовувати перспективні моделі діяльності заповідника. Нещодавно співробітники обласної ради в складі обласної робочої групи відвідали Арсенівку та Мар’янівку, де оглянули територію заповідника і поспілкувались із представниками місцевої громади. 

Розробляючи моделі розвитку заповідника, учасники процесу шукають відповідь на просте запитання: чому саме в Арсенівку має приїхати відвідувач? 

Передусім – через культурно-історичне підґрунтя заповідника, вважає учасниця обласної робочої групи Ольга Погрібна. 

У селі Арсенівка протягом десяти років мешкала родина Тобілевичів, яка подарувала світові чотирьох корифеїв українського професійного театру: Івана (літературний та сценічний псевдонім – Іван Карпенко-Карий); Миколу (псевдонім – Микола Садовський); Панаса (псевдонім – Панас Саксаганський) та Марію (псевдонім – Марія Садовська-Барілотті). 

Саме в Арсенівці народився видатний український драматург та театральний діяч Іван Карпенко-Карий. 

«Арсенівка є одним із стрижнів українського театрального мистецтва на мапі Кіровоградщини, – констатує перший заступник голови Кіровоградської обласної ради Юрій Семенюк. – Про Арсенівку фундаторів українського професійного театру мають знати в усій Україні і за кордоном. Корифеї продемонстрували усьому світові, що в Україні є драматургія, що ми маємо своїх видатних акторів. Вони пропагували зі сцени (наскільки це було можливо в ті часи) українську мову та українську культуру. Наш обов’язок – зберегти їхню спадщину, зберегти пам’ять про їхню родину».

 

На території заповідника знаходяться дві старовинні будівлі: колишній панський маєток, побудований орієнтовно в першій половині XIX століття в стилі класицизму, та панський льох. Історичні споруди зберегли автентичні елементи тогочасної архітектури. В цьому маєтку працював управителем батько Івана Карпенко-Карого Карпо Адамович Тобілевич. 

Також відвідувачів може привабити неповторна природа Арсенівки. Завдяки заповідному статусу, музейно-природний заповідник «Тобілевичі» являє собою унікальне з точки зору екології місце: крім іншого, тут можна зустріти представників червонокнижної флори та фауни України.

 

Обласна робоча група пропрацьовує найбільш дієві моделі роботи заповідника «Тобілевичі». Основний акцент пропонується зробити на «подієвому туризмі» – проводити в Арсенівці тематично-культурні заходи до тієї чи іншої дати або пам’ятної події. Також на території заповідника доцільно організовувати різноманітні мистецькі толоки, літературні читання, театральні фестивалі, художні пленери тощо. Для цього планується налагодити співпрацю з всеукраїнськими творчими спілками та об’єднаннями. 

Щоб Арсенівка почала приймати відвідувачів, необхідно виконати завдання-мінімум – провести базовий благоустрій території парку, завершити роботи з енергозабезпечення комплексу, провести ремонт історичних приміщень, обладнати альтанки для відпочинку гостей, встановити на території Арсенівки покажчики з інформацією про історію родини Тобілевичів, про історію створення заповідника та його природні комплекси. 

Також потрібно певним чином матеріалізувати історію Арсенівки – наповнити знакові об’єкти музею-заповідника предметами, які допоможуть відвідувачам отримати яскраві враження від знайомства з минулим та більше дізнатися про те, як жили мешканці помістя, про яких знає нині весь світ. 

Розглядаються різні варіанти фінансування проєктів, пов’язаних із розвитком  музейно-заповідного комплексу «Тобілевичі». Наприклад, участь у грантових програмах (у тому числі, програмах Українського культурного фонду), залучення коштів приватного бізнесу, співпраця з українською діаспорою. 

Головна ідея проєкту – Арсенівка має жити, розвиватися, зберігати історичну спадщину, слугувати подальшому розвитку української культури.