Особливості декларування за 2021-2023 роки для депутатів місцевих рад та посадових осіб

У зв’язку з набранням чинності 12 жовтня 2023 року Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20 вересня 2023 року № 3384-IX відновлюється порядок подання декларацій за 2021-2022 роки – не пізніше 31 січня 2024 року та за 2023 звітний рік – з 01 січня 2024 року до 31 березня 2024 року включно.

Обов’язок, передбачений частиною першою статті 52 Закону України «Про запобігання корупції»: у разі відкриття суб’єктом декларування або членом його сім’ї валютного рахунка в установі банку-нерезидента відповідний суб’єкт декларування зобов’язаний у 20-денний строк письмово повідомити про це Національне агентство з питань запобігання корупції (далі – НАЗК) у встановленому ним порядку, з зазначенням номера рахунку і місцезнаходження банку-нерезидента.

Законом встановлено, що суб’єкти декларування звільняються від обов’язку подання передбачених частинами першою та четвертою статті 52 цього Закону повідомлень, підстави для подання яких виникли під час дії правового режиму воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану».

Для певних категорій декларантів обов’язок подання декларацій відтерміновано – їм потрібно буде це зробити не пізніше 90 днів після зміни умов, які надають право на відтермінування. Обов’язок подання декларацій відтерміновано для декларантів з числа більшості військовослужбовців (крім деяких категорій), осіб, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, які перебувають на лікуванні внаслідок поранення, які є полоненими, інтернованими тощо. Відтермінування також стосується членів сімей зазначених осіб.

До відома депутатів – 13 грудня 2023 року набрав чинності оновлений Перелік посад із високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків, затверджений наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 06 листопада 2023 року № 249/23 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 листопада 2023 року за №1966/41022), в якому значно розширено коло посадовців, які обґрунтовано мають такі ризики. Зокрема, до цього Переліку відтепер входять посади голів постійних комісій, утворених в обласних, районних, Київській та Севастопольській міських радах, до компетенції яких належить розгляд питань у сфері бюджету, будівництва, земельних відносин та комунальної власності. Із дня набрання чинності вказаним наказом, втратить чинність рішення НАЗК від 17 червня 2016 року № 2 «Про затвердження Переліку посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків». Відтепер ці посадовці зобов’язані подавати до Національного агентства з питань запобігання корупції (далі – НАЗК) повідомлення про суттєві зміни у майновому стані. Зазначені посадові особи при поданні декларацій повинні у першому розділі вказати, що вони займають посади з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків. Декларації, подані зазначеними посадовими особами, підлягають повній перевірці.

Згідно з ч. 4 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції» у разі суттєвої зміни у майновому стані суб’єкта декларування, а саме – отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб’єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку зобов’язаний повідомити про це Нацагентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному вебсайті Національного агентства.

Про набрання чинності 12 жовтня 2023 року Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20 вересня 2023 року № 3384-IX, яким вносяться зміни, зокрема, до Закону України «Про запобігання корупції» щодо відновлення здійснення заходів фінансового контролю у повному обсязі у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених ч. 7 – 14 ст. 45 цього Закону) під час пленарного засідання ХХ сесії Кіровоградської обласної ради поінформувала головний спеціаліст-уповноважений з питань запобігання та виявлення корупції виконавчого апарату Кіровоградської обласної ради Наталя Ткаченко.

Щоб першими дізнаватися про діяльність обласної ради підписуйтесь на наш Телеграм-канал https://t.me/oblrada_kr