Роль жінок у здобутті незалежності: досвід Польщі та України

Міжнародна виставка «Жінки незалежності», присвячена полькам, що відіграли важливу роль в історії польського державотворення розпочала роботу на Кіровоградщині в приміщенні Центральноукраїнського національного технічного університету. Під час відкриття виставки говорили про роль жінок у розбудові незалежності як Польщі, так і України. 

На виставці представлені оповіді про жінок різних професій та доль в політиці науці, освіті, культурі, економіці та військовій справі, які своєю активністю й успіхами змінювали польське суспільство.

 

«У наш час Україна для всього світу стала прикладом боротьби за Незалежність, – зазначив, вітаючи гостей виставки, перший заступник голови Кіровоградської обласної ради Юрій Семенюк. – Україна поважає і поважатиме всіх, хто виборює свою незалежність і стає на захист своєї країни на всіх ділянках, де це потрібно». 

Ректор Центральноукраїнського національного технічного університету Володимир Кропівний розповів про співпрацю навчального закладу з польськими колегами, як в ЦНТУ вивчали їхній досвід після інтеграції Польщі до ЄС та НАТО, про спільні польсько-українські навчальні програми і стажування викладачів у польських університетах.

 

Начальник відділу комунікацій з громадськістю Кропивницької міської ради, депутат Кіровоградської обласної ради Оксана Горбенко згадала проєкти вшанування пам’яті відомих жінок-уродженок нашого міста. Зокрема, в процесі декомунізації та деколонізації топонімів обласного центру понад 30 вулиць (10% від загалу) отримали назви на честь відомих українок, а також мешканок Кропивницького. 

Про роль жінок в українському волонтерському русі розповіли представниці «Благодійного фонду «Мачок» сестри-волонтерки Юлія Куліш та Ольга Сторожук. 

«Польща першою визнала незалежність України в 1991 році. Польща багато допомагає Україні озброєнням та залишається головним логістичним центром поставок західної допомоги. Днями польський парламент одноголосно ухвалив резолюцію про підтримку України. Не дивлячись на певні непорозуміння, наші цінності та стратегічні інтереси співпадають», – запевнив голова об’єднання поляків «Полонія» ім. Кароля Шимановського Олександр Полячок. 

За словами організаторів, виставка «Жінки незалежності» не лише розповідає про успіхи видатних польських жінок, а й допоможе відвідувачам ознайомитись із історією Польщі, починаючи від падіння Речі Посполитої наприкінці XVIII ст. до моменту створення «Солідарності» і повалення комуністичного режиму. 

Співорганізаторами відкриття у Кропивницькому виставки, створеної Музеєм історії Польщі, стали ЦНТУ, громадська організація «Об’єднання поляків «Полонія» ім. Кароля Шимановського» та комунальний заклад «Кропивницький музей музичної культури ім. Кароля Шимановського».