Ігор Степура ініціює створення спеціальної комісії по Маловисківському районному музею

4 червня 2018 року заступник голови Кіровоградської обласної ради Ігор Степура провів брифінг, в ході якого розповів  про порушення Законів України, постанов Уряду та Указів Президента України, що виявлені ним під час відвідування нещодавно відкритого музею Маловисківського району. У брифінгу також взяла участь Олена Мазур, вчитель історії Маловисківської гімназії.                                                                  

Під час брифінгу Ігор Степура акцентував увагу на тому, що діяльність посадових осіб державних і комунальних закладів, керівників обласного департаменту культури та районного відділу культури, голів обласних і районних державних адміністрацій чітко визначена нормами Конституції України, Законами України, постановами Уряду та Указами Президента України. Аналогічно, відповідною законодавчою базою та розпорядчими актами, регулюються питання діяльності музейних установ. У свою чергу, центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері відновлення та збереження національної пам`яті Українського народу є Український інститут національної пам’яті. Саме цей інститут розробляє пропозиції для Президента України, Верховної Ради України та Уряду, впроваджує на місцях та методологічно наповнює змістом тематичні проекти, такі як: «Українська революція 1917-1921 рр.», «Українська Повстанська Армія», «Люди свободи», «Декомунізація», «Доступ до архівів», «Українська Друга Світова», «Пам’ять про голодомор», «Майдан: усна історія», «Музей Майдану», «Меморіалізація», «Реабілітація жертв комуністичного режиму» тощо.

За 27 років з моменту відновлення незалежності України в 1991 році, Президенти України, Уряд, Верховна Рада України і Український інститут національної пам’яті прийняли ряд законодавчих та розпорядчих актів: «Про музеї та музейну справу», «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність  України у ХХ столітті», «Про засудження комуністичного та національного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років», «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років», Указ Президента «Про відзначення у 2015 році Дня гідності та свободи». Саме цією законодавчою базою та розпорядчими актами мають послуговуватися всі комунальні і державні музейні установи під час розробки і впровадження нових вистовкових стендів та експозицій.

Ігор Степура наголосив на тому, що матеріали експозиції Маловисківського районного музею абсолютно не містять жодних згадок про Українську Народну Республіку та її очільників - Грушевського, Винниченка, Петлюру, Скоропадського. На музейних стендах абсолютно відсутня інформація про прийняття Першого, Другого, Третього, Четвертого Універсалів; про День Соборності і про повстанську боротьбу, яка тривала на території Маловисківського району під проводом отамана Холодного Яру Ларіона Загороднього; про Січових Стрільців, штаб яких знаходився в Єлисаветграді, а підрозділи були розквартировані в районі; про масштаби трагедії Геноциду Голодомору 1932-1934 років в Маловисківському районі; про членів організації українських націоналістів, які під час німецької окупації в роки Другої Світової війни змагалися за відновлення незалежності України; про дисидентів, які зазнали репресій в 60-ті роки від катівної машини комуністичної тоталітарної системи.

В кімнатах Маловисківського районного музею абсолютно відсутні матеріали про прийняття Верховною Радою України історичних актів: Декларації про Державний суверенітет України, Акт проголошення Незалежності України, результати Всеукраїнського Референдуму від 1 грудня 1991 року і навіть прийняття Конституції України.

27 років незалежності України в Маловисківському районному музеї практично втрачені і не містять експозицій про визначальні історичні події: Революцію на граніті; Помаранчеву революцію; Революція Гідності 2013-2014 років.

Мешканці Маловисківського району ніколи не дізнаються з експозицій музею про вибори народних депутатів України та результати їх роботи в районі; законодавчі акти та вирішальні етапи історії, які відбувалися за безпосередньої участі народних депутатів, яких обирали виборці Маловисківського району. Аналогічно, повністю відсутня інформація про проведені місцеві вибори за останні 27 років незалежної України, які визначальні події відбулися за цей період Незалежності і яких звершень досягнули очільники району в період 1990-2000 років.

У свою чергу вчитель історії Маловисківської гімназії Олена Мазур зазначила, що під час усіх етапів оновлення районного музею історії - розробки концепції музею, пошуку експонатів тощо, районна влада та директор музею відмовлялися та ігнорували ініціативу педагогів, істориків, краєзнавців, експертів долучитися до процесу створенні експозицій.

В стінах Маловисківського районного музею абсолютно відсутня україноцентрична державна політика Національної пам’яті. «Складається таке враження, що у Маловисківському районі досі діє підпільний обком комуністичної партії. 

8 червня 2018 року відбудеться чергова 19 сесія Кіровоградської обласної ради, під час якої я звернуся до депутатського корпусу з ініціативою підтримати мій депутатський запит до голови Кіровоградської обласної державної адміністрації щодо створення спільної робочої групи з представників держадміністрації та облради, із залученням експертів, істориків, краєзнавців, архівістів та працівників обласного музею з метою проведення спеціальної перевірки і встановлення фактів порушень Законів України, постанов Уряду та Указів Президента України. Ми маємо невідкладно здійснити кроки аби привести діяльність Маловисківського районного музею у відповідність до Закону та притягнути до відповідальності осіб, які винні у нанесенні збитків державному бюджету в розмірі півтори мільйони гривень. Я акцентую увагу на тому, що в даному випадку мова не йде про мою особисту позицію або політичні погляди, мова йде виключно про те, що в Маловисківському районі діє організована група осіб, які вчиняють саботаж і не дотримуються Законів України, постанов Уряду та Указів Президента України» - наголосив заступник голови Кіровоградської обласної ради Ігор Степура.